Znamy cyfrowe priorytety rządu. Więcej zdrowia w mObywatelu i standardy cyberbezpieczeństwa.

Przygotowanie wytycznych cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia to jeden z najważniejszych priorytetów nowego rządowego zespołu. Znamy pierwsze ustalenia dotyczące jego prac. Szykowane są wielkie zmiany między innymi dla dostawców usług informatycznych dla gabinetów medycznych i aptek.

  • Komitet Rady Ministrów ds. Cyfryzacji powołał zespół zadaniowy do spraw wspierania cyfryzacji w ochronie zdrowia. W jego skład wchodzą przedstawiciele resortów cyfryzacji i zdrowia, a także podległych im agencji
  • Poznaliśmy pierwsze ustalenia dotyczące priorytetów zespołu. Ma pracować w czterech obszarach, m.in. w zakresie udostępniania danych medycznych i cyberbezpieczeństwa w zdrowiu
  • Wiceminister cyfryzacji Dariusz Standerski zapowiada, że zespół ma także opracować standardy i wytyczne dotyczące cyberbezpieczeństwa w ochronie zdrowia
  • Standerski nie wyklucza, że w przyszłości wytyczne zaproponowane przez zespół mogą zostać wpisane do ustaw

Cyfryzacja ochrony zdrowia nabiera tempa – nowy zespół i miliardy z KPO do wydania

Zespół ds. wspierania cyfryzacji w ochronie zdrowia to odpowiedź na ślimaczące się procesy w Ministerstwie Zdrowia. Po zmianie w kierownictwie resortu cyfryzacja ma być jednak priorytetem, o czym mówił premier Donald Tusk podczas ogłaszania rekonstrukcji rządu. Sprawa jest tym bardziej pilna, że już do sierpnia 2026 trzeba wydać pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy, w ramach którego 4,3 mld zł jest przeznaczone właśnie na transformację cyfrową w ochronie zdrowia (3,1 mld zł to pula dla samych szpitali, 1,2 mld zł na projekty Centrum e-Zdrowia).

źróło: https://www.rynekzdrowia.pl/E-zdrowie/Znamy-cyfrowe-priorytety-rzadu-Wiecej-zdrowia-w-mObywatelu-i-standardy-cyberbezpieczenstwa,275997,7.html